Hakerzy. Nastolatki z modemem ratują świat (#283)

Przerysowany, zakorzeniony w post-grunge’owej kulturze świat, w którym komputery nadal są tajemnicze i dla wielu osób niedostępne hipnotyzował już w połowie lat 90., ale teraz, z dodatkiem nostalgii działa ze zdwojoną siłą, co jest dla niego jedynym ratunkiem. Seans przypomina hakowania mózgu – jeżeli wyzwolić się spod jego wpływu, będzie koszmarkiem, na który ówcześni rodzice denerwowali się tak bardzo, jak nastolatki z tamtych lat denerwują się dzisiaj na pokolenie Z. Więcej o „Hakerach” dowiecie się z kolejnego odcinka podcastu Nightslime.

Rozmawiamy o latach niewinności internetu, kiedy wydawał się narzędziem robin-hoodów, wybawieniem od złego, przegniłego świata, z którym walczyli renegaci o pseudonimach pokroju Acid Burn i Crash Override i o tym, jak ten obraz został przekształcony w dzisiejszych filmowych hakerów – facetów z nadwagą zamieszkujących piwnice swoich matek.

Wspominamy o Angelinie Jolie, która odegrała tutaj jedną ze swoich pierwszych ról i została przez nią zaszufladkowana przez Hollywood jako zbuntowana nastolatka; o czasie spędzonym razem przez całą obsadę, która faktycznie miała się ze sobą zakolegować i dowiedzieć jak najwięcej na temat prawdziwych hakerów; a także o trzyczęściowej ścieżce dźwiękowej z udziałem Orbital, The Prodigy czy Underworld, która dla wielu osób okazała się formującym przyszły gust odkryciem.

Patronami odcinka są:
Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Sebastian Wojtasik

Temat odcinka wybrał nasz patron – Krzysztof Sieja

Reklama