S04E54 [204] Dwudziestopięciolecie mangi w Polsce

2 listopada minęło ćwierć wieku od premiery pierwszego tomu mangi „Aż do nieba”, czyli „tajemniczej historii Polski” ukazanej z perspektywy Józefa Poniatowskiego. To wydarzenie szczególnie ważne, ponieważ wydawnictwo J.P.Fantastica otworzyło tym samym drzwi dla japońskiego komiksu w Polsce, który dzisiaj obejmuje dziesiątki tytułów. Więcej na temat przemian na rodzimym rynku mangi dowiecie się z kolejnego odcinka podcastu Nightslime.

Rozmawiamy o najwcześniejszych tytułach publikowanych nad Wisłą, od „Czarodziejki z Księżyca”, „Akiry”, „Ghost in the Shell” czy przełomowego pod względem wzrostu zainteresowania japońskim komiksem „Dragon Balla” publikowanych w barwach J.P.Fantastica przez pierwsze tomiki Waneko („Cześć, Michael!”, „Video Girl Ai”, „Mars”) po krótki romans Egmontu z takimi mangami, jak „Eden”, „Gundam Wing” albo „Exaxxion”.

Będzie też o prastarym sposobie zamawiania kolejnych tomów w epoce bez internetu; o tym, że swojego czasu można było kupować wszystkie mangi, tak niewiele ukazywało się ich u nas; o tym, że dzisiaj nowości publikowane są w Polsce w kilka miesięcy po japońskich premierach, a do tego coraz częściej wydawcy sięgają po klasyki sprzed lat pokroju „Kapitana Tsubasy”, „Pięści Gwiazd Północy” czy dzieł Osamu Tezuki albo kolektywu Clamp.

Patronami dzisiejszego odcinka są:
Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Marcin Kalinowski, Krzysztof Sieja