S04E42 [192] Kosmiczna Odyseja. Starlin i Mignola przypominają, za co kochamy lata 80.

Ka-Thugkk, Vee-Zaak, Barr-Rooomf – jeżeli chodzi o onomatopeje, „Kosmiczna Odyseja” właściwie nie ma konkurencji, ale ta wyrazista, dzisiaj odrobinę trącąca kiczem, ale niezmiennie zachwycający aura końca lat 80. obecna jest również w wielu innych elementach komiksu wydanego niedawno przez Egmont/Świat Komiksu. Więcej na ten temat dowiecie się z kolejnego odcinka podcastu Nightslime.

Jim Starlin (niedawno można było zmierzyć się z jego wyjątkową wizją Mrocznego Rycerza w „Batman. Sekta”, a na koncie ma również space opery Marvela – „Wojnę Nieskończoności” i „Rękawicę Nieskończoności”) oraz Mike Mignola (twórca „Hellboya”) to nietypowy duet – pierwszy z nich w momencie premiery „Kosmicznej Odysei” był już doskonale znanym twórcą, który chciał oddać hołd dziełom Jacka Kirby’ego, drugi stawiał dopiero pierwsze kroki i wypracowywał sobie styl, z którego dzisiaj słynie.

Rozmawiamy o tych dwóch tytanach komiksu i ich pełnym akcji cross-overze z udziałem Ligi Sprawiedliwości, Nowych Bogów oraz tajemniczego Antyżycia; o rozwiązaniach dialogowych czy narracyjnych, które mogły zostać zaakceptowane tylko w latach 80.; ale również o znacznie bardziej poważniejszym wątku dotykającym tematu popychających do samobójstwa wyrzutów sumienia i o tym, czy dzisiaj po „Kosmiczną Odyseję” sięgną wyłącznie osoby z sentymentem spoglądające w przeszłość, czy również nowi czytelnicy mogą znaleźć tutaj coś dla siebie.

Patronami dzisiejszego odcinka są:
Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Kacper Ziemianin, Marcin Kalinowski, Krzysztof Sieja